galerie

Noční prohlídky hradu Rožmberk, aneb od gotiky k renesanci 2003

| Fotogalerie (16) | Text |

"Program nočních prohlídek dějově propojených s prohlídkou hradu připravuje českobudějovická agentura Kultur-Kontakt ve spolupráci s herci Jihočeského divadla, ochotnického divadelního souboru J. K. Tyl, při JČE, a. s. a se šermířskou skupinou Fedrfechtýři.

Dějem, který začíná v době dělení Růží a končí posledním Rožmberkem, provází návštěvníky postava známého rožmberského kronikáře Václava Březana. Jeho kronika, z níž předčítá, je nenásilnou a logickou spojnicí mezi jednotlivými historickými etapami zastoupenými krátkými hranými epizodami. Každá z nich se pak odehrává v jiném, námětu odpovídajícím prostředí, od vstupní schodišťové haly přes vybrané komnaty až po kapli či hradní nádvoří. Takže máte šanci se zde setkat s postavou pana Vítka z rodu Prčice, zakladatelem rodu, nešťastnou dobrotivou bílou paní Perchtou z Rožmberka, s Petrem Vokem a jeho rozpustilým fraucimorem či s oblíbeným malířem pánů z Růže Gabrielem de Blonde.

Budete přítomni vzniku pěti erbů s barevně odlišenými růžemi. Dojme vás příběh nešťastné lásky paní Perchty, která ani po smrti nedošla klidu. Rozmařilého Petra Voka zastihnete právě ve chvíli, kdy mu purkmistr přináší zprávu o obrovské zadluženosti panství a vladařem vydaném zatykači na jeho osobu. V kapli s nádhernou akustikou vyslechnete krásnou renesanční hudbu s flétnou a latinským zpěvem. A na nádvoří se stanete svědky střetu malíře Gabriela de Blonde, který se místo výzdobě přestavěného hradu věnoval půvabům tamního fraucimoru, s maršálkem, dalším ctitelem ženské krásy. A zajímá vás, jaké tresty jim dvěma i nepoctivému purkmistrovi vyměřil pak Petr Vok? Právě to se totiž dozvíte v závěru každého z hodinových pořadů.

Zážitek umocňuje nejen autentické prostředí hradu, ale i dobové kostýmy, osvětlení a řada dalších detailů, které vytvářejí onu správnou atmosféru pro malý skok do minulosti. Možná vás bude zajímat, že pro paní Perchtu byl zhotoven speciální kostým, ušitý přesně podle jejího dochovaného obrazu. Této nelehké práce se s úspěchem ujala Kateřina Slavíková z českokrumlovského divadla."

Napsala o nás Hanka Hosnedlová /Jihočeské listy, příloha Kanape 2003 - kráceno/
Agentura Kultur-kontakt
Adresa: Plzeňská 2311/2A
370 04 České Budějovice
kancelář: Po - Pá 9-13
půjčovna kostýmů: Po, St, Pá 14-17
Mobil: 777 113 437
E-mail: mares@kultur-kontakt.cz
GDPR směrnice
Ič: 638 84 933
DIČ: CZ7310171286
Č. účtu: 104471069/0300 ČSOB

Webmaster: voky wedos