galerie

4. Móda gotická

Na rozdíl od dnešních velmi rychlých změn v módě se oblečení mužů a žen vyvíjelo do doby před úsvitem renesance v Itálii 14. století relativně pomalu.

Oděvy obou pohlaví se na počátku tohoto období podobaly stejně tak jako v předchozích dobách: sestávaly ze dvou či tří tunik nebo košilí nošených jedna přes druhou; kus, který byl přímo na těle, se postupně stal košilí a byl obvykle z pracího lnu. Tyto části oděvu byly na různých místech a v rozličných obdobích nazývány odlišně, a bývaly pro muže buď dlouhé po kolena, nebo až na zem, ženy je měli vždy úplně dlouhé.

Postupem času se v oblečení mužů a žen projevovaly stále větší rozdíly. V 11. století už bylo zjevné, že oblečení začíná být složitější a výstřednější, používají se bohatší materiály a víc svrchních ozdob než dosud.

Oděvy ve 12. a 14. století byly stále vypracovanější, více přizpůsobené svému nositeli. Uvedené historické období je všeobecně neobyčejně důležité: do tohoto okamžiku hovoříme o ?historii kostýmu? a od toho momentu začínáme hovořit o -historii módy-.

Gotická obuv je všem notoricky známá. Dobová nařízení omezovala délku špičky, která určovala společenské postavení. Chůze v takovýchto botičkách není nejsnadnější, proto je nutno špičky přivazovat ozdobnými řetízky, ke kolenům. To se ovšem týká pouze nejvyšší šlechty a ta z praktických důvodů nosila tyto botky jen občasně. Gotická móda měla jako taková ve své době mnoho odpůrců, její výstřelky byly ovšem přelomové, co se historie odívání týče.

Agentura Kultur-kontakt
Adresa: Plzeňská 2311/2A
370 04 České Budějovice
kancelář: Po - Pá 9-13
půjčovna kostýmů: Po, St, Pá 14-17
Mobil: 777 113 437
E-mail: mares@kultur-kontakt.cz
GDPR směrnice
Ič: 638 84 933
DIČ: CZ7310171286
Č. účtu: 104471069/0300 ČSOB

Webmaster: voky wedos