galerie

2. Řecko a Řím

Řecko

Politik a vojevůce, ale především král elegance Alkibiadés, jedna z proslulých osobností starověkého Řecka, věnoval svému fyzickému vzhledu a výběru oblečení neobyčejnou péči. Jeho styl oblékání začali napodobovat i ostatní. Tak vznikla v zemi móda tunik a svrchního oděvu.

Oblečení se zhotovovalo především z vlny, později ze lnu a ještě později se oblíbeným materiálem stalo hedvábí. Výběr látky závisel na tom, zda bylo oblečení určeno pro letní, nebo pro zimní období. Takzvaný Chlamys, letní svrchní plášť sahající ke kolenům, byl utkán z jemné vlny, někdy dokonce i z dražších látek.

Řím

Nepatrné detaily změnily řecký chitón v tuniku , kterou nosili muži i ženy. Byla to jakási domácí košile zvaná tunica intima, která měla symbolický význam. Senátoři nosili tuniku se širokým purpurovým pruhem na prsou a zádech, jezdci jí nosili zdobenou úzkým pruhem.

Jako vrchní roucho oblékali muži přes tuniku tógu. Byla těžká vahou látky i uspořádáním. Tóga se stala národním šatem Římanů. Byl to symbol znaku dospělosti a příslušnosti k římskému impériu. Otroci, cizinci ani vyhnanci jí nesměli nosit. Měla elipsovitý střih. V období císařství se od denního nošení tógy upustilo. Zvláště nižší třídy se odívaly do kratších, pohodlnějších plášťů zvaných pallium nebo paenula.

Aristokratky oblékaly přes tuniku intimu ještě stolu, jakýsi druh široké sukně z jemného plátna. Svobodné občanky měly právo nosit pallu. Byl to svrchní šat podobný mužské tóze. Při slavnostních příležitostech se palla přetahovala přes hlavu, někdy se spínala fibulemi na ramenou. Bývala i přepásaná.

Agentura Kultur-kontakt
Adresa: Plzeňská 2311/2A
370 04 České Budějovice
kancelář: Po - Pá 9-13
půjčovna kostýmů: Po, St, Pá 14-17
Mobil: 777 113 437
E-mail: mares@kultur-kontakt.cz
GDPR směrnice
Ič: 638 84 933
DIČ: CZ7310171286
Č. účtu: 104471069/0300 ČSOB

Webmaster: voky wedos